česky / english

Leporelo Strašáci (2021)

Leporelo je výběrem fotografií strašáků, které jsem potkal na svých svých expedicích za 27 let (1994 - 2021). Doprovází je krátké básničky, které odkazují na název strašáka a jeho život. Autorem ilustrací a grafické úpravy je výtvarník Tomáš Petřík. Více na stránce o leporelu.


Široká smyčka (2012)


Umění místa (2012)

Monografie Umění místa je sestavena z realizovaných projektů studentů pilotního předmětu Divadelní tvorba v netradičních prostorech (KALD DAMU). Některých projektů jsem se zúčastnil v roli sociologa či fotografa.

Pičoviny (2010)

Knize Pičoviny předcházela moje fotografická výstava Sluníčko jako čtvereček. Po osmnácti letch jsem veřejnosti odtajnil tehdy osmnáctiletý fotograficko-sociologický projekt. Úvodní slovo k tématu měl Jan Mattuš za hudebního doprovodu Záviše. Půl roku na to jsem dostal nabídku, abych svými forografiemi ilustroval Závišovu básnickou sbírku s Honzovými texty. Měl jsem možnost i knihu graficky upravit. Zvláště jsem hrdý na čárkový kód ve tvaru kosočtverce, který skutečně funguje.

Kniha se vyprodala během několika měsíců. Vydavatel knihy Honza Mattuš už o dotisku neuvažuje. Dovolil mi však, abych těm, na které se nedostala, umožnil alespoň virtuální listovaní Pičovinami na mém webu.

Křest knihy Pičoviny – Vagon, Praha 13. 12. 2010 (záznam na YouTube)


Sociolog/ie/ v prostoru (2010)

Kapitola z monografie Divadlo v netradičním prostoru, performance a site specific, kterou vydala AMU v roce 2010.

Člověk, krajina a krajinný ráz (2009)
Rudolf Šmíd - Strašák jako autentický prvek v krajině

Text z monografie Člověk, krajina a krajinný ráz, ve kterém se zabývám původem a historii strašáků. Nechybí ani jejich základní typologie - hastroši, plašiči a animisté.

Spaventapasseri | Strašáci (2008)
katalog výstavy Rocegno /IT/


Rudolf Šmíd