česky / english

RUDOLF ŠMÍD – STRAŠÁCI
/leporelo/

OBJEDNAT LEPORELO

Leporelo Strašáci je výběrem fotografií strašáků, které jsem potkal na svých svých expedicích po polích, zahradách a vinicích za sedmadvacet let (od roku 1994). Nešlo mi jen o jejich dokumentaci, ale na své sociologicko-fotografické cestě jsem hledal podobnosti se světem lidským i nadpřirozeným. Tak jsem v průběhu let potkal nejen strašácké verze světových celebrit (Coco Chanel), ale také osobnosti ze světa napdřirozeného (Padlý Anděl) i pohádkového (Otesánek, Šípková Růženka). K obrazové imaginaci jsem přiřadil i další rovinu – básničky -, které odkazují na název strašáka a jeho život. Ač je leporelo plné strašáků, rozhodně jím nechci strašit děti ani dospělé. Spíš chci být na vlně jejich představivosti, kterou tak hezky popisuje v jedné ze svých písní Jiří Suchý, kdy „kuchyně se stane lesem a štokrle medvědem...“

Vydáním leporela jsem splnil slib svým třem vnučkám. Také jím chci poděkovat svým strašákům, kteří mi tak ochotně postáli modelem, a samozřejmě i jejich tvůrcům. Grafickou úpravu knihy a kresby siluet ptáků a zajíců, které doprovazejí fotografie, jsem svěřil výtvarníkovi Tomáši Petříkovi, kterému bych rád tímto poděkoval za skvělou spolupráci.

Leporelo, díky tomu že má hřbet, může stát složené nenápadně mezi ostaními knihami ve vaší knihovně nebo ho můžete rozevřít a za vzniklou ohrádkou si vytvořit svět vlastní, svět dětské fantazie, které je i vesmír malý.

OBJEDNAT LEPORELO

Rudolf Šmíd